Czy da się zrobić własną podłogę drewnianą? Owszem, wystarczy tylko mieć:
- odpowiedni materiał,
- odpowiednie narzędzia,
- odpowiednie umiejętności
Czym zatem są te 3 rzeczy? Opowiedzmy sobie co nie co o materiale, narzędziach do własnej podłogi, a także o tym jakie umiejętności trzeba mieć do wykonania takiej podłogi.
Jakie drewno na podłogę drewnianą
Jeśli chodzi o gatunek drzewa na podłogę, to może to być praktycznie każdy. Niezależnie od tego czy wybierzemy drewno dębowe, sosnowe czy lipowe, trafią się plusy i minusy. Dla przykładu dąb – jest solidny, ale trudniejszy w obróbce, dłużej schnie, a także jest droższy niż na przykład sosna. Z kolei sosna, jest stosunkowo tania, ale łatwiej zrobić w niej wgniecenia, niż w twardym drewnie liściastym. Rodzaj drewna, to także kwestia preferencji kolorystycznych, krojów słojów itd.
Jeśli mamy w okolicy tartak w którym można kupić odpowiednie (odpowiednio grube i długie) deski na podłogę, to już całkiem nieźle. Jeśli mamy własne maszyny (piły, obrabiarki, szlifierki) i las w okolicy z którego możemy kupić tzw. „metry” (kawałki drewna), to jeszcze lepiej.
Jeśli będzie to podłoga „wisząca” nad ziemią, to musisz pamiętać także o belkach, które będą ją podtrzymywały. Jeśli jednak będą to deski układane na betonowej wylewce, musisz zadbać o odpowiedni podkład pod podłogę (wyciszenie i amortyzacja). Zastosuj do tego specjalną piankę, taką samą jak do paneli.
Jakie narzędzia potrzebne do wykonania drewnianej podłogi?
Przede wszystkim piła lub duża wyrzynarka do cięcia drewna, oczywiście młotki, gwoździe, ewentualnie wiertarko wkrętarka i wkręty to podstawa. Na koniec przyda się duża szlifierka oscylacyjna, taka sama jak ta do cyklinowania parkietu. Jeśli deski nie były wcześniej obrabiane, trzeba je wygładzić i wyrównać.
Malowanie, lakierowanie, woskowanie, to już kwestia do wyboru.
Jakie umiejętności trzeba mieć aby wykonać podłogę drewnianą?
Jeśli nie masz odpowiednich zdolności manualnych, nie bierz się za to. Trzeba będzie dużo mierzyć, dużo wyliczać, dużo obcinać, przybijać i wiercić. Jeśli podłoga ma być równa, to trzeba się albo dobrze przygotować, albo trochę na pocić. Możesz to zlecić ekipie remontowej, albo opcja alternatywna – możesz wybrać panele laminowane. Panele laminowane do złudzenia przypominają drewno, a są łatwiejsze w ułożeniu, wygodniejsze w eksploatacji i tańsze w zakupie.
Tutaj znajdziesz wiele gotowych podłóg www.podlogi24.net od parkietu, przez panele, po deski podłogowe.
Tak więc powodzenia z własną podłogą 🙂